Menu

Uroczystości Elżbietańskie w Sarospatak Wyróżniony

Uroczystości Elżbietańskie w Sarospatak

W Sarospatak, jak każdego roku wraz z mieszkańcami świętowaliśmy w sposób niecodzienny uroczystość Św. Elżbiety. Przez czas nowenny duchowo przygotowałyśmy się do naszego Święta Patronalnego.

Interesujące jest to, że córka króla węgierskiego Andrzeja II spędziła zaledwie 4 lata na ziemi rodzinnej, a tak żywo zachował się jej kult wśród ludności.

Nasze duchowe ucztowanie rozpoczęłyśmy 14 listopada Świętem bł. Marii Merkert, Śląskiej Samarytanki, Współzałożycielki Zgromadzenia Świętej Elżbiety uroczystą Mszą Świętą sprawowaną w bazylice przez ks. Proboszcza Attila Kecskes. Wraz z parafianami modliłyśmy się za nasze Zgromadzenie, za dzieła przez nas podejmowane oraz prosiłyśmy także o nowe powołania do naszej wspólnoty. W homilii, którą wygłosił ks. Proboszcz zwrócił uwagę na dwie ewangeliczne sceny. Pierwsza: dwie siostry Maria i Marta, druga zaś to Miłosierny Samarytanin. Z osobą Marii wiąże się postawa duchowej wrażliwości, zaś z Martą jej pilność i gorliwość w służbie drugiemu człowiekowi. Maria obrała lepszą cząstkę, jednak ważna jest w naszym życiu zakonnym harmonia między służbą a życiem duchowym, którą doskonale ukazała własnym przykładem bł. Maria Luiza, całkowicie oddana Bogu. Niestety w naszym życiu brakuje właśnie tej harmonii, gdyż częściej popadamy w skrajności. Bądź nad wyraz jesteśmy pilne w naszej posłudze i to tylko się liczy, by być z siebie zadowoloną, by zdobyć sławę, uznanie, poklask i pochwały lub prowadzimy płytkie i prowizoryczne życie duchowe, w którym wydaje się, że Bóg jest na pierwszym miejscu, nic innego się nie liczy, w rzeczywistości nie potrafimy prawdziwie spotkać się z Panem i odnaleźć Go w codziennych sytuacjach i w ludziach. Ślepo zamknięci w swoim egoizmie nie jesteśmy w stanie usłyszeć rzeczywistych słów Boga, które do nas kieruje.

Każdy przypowieść biblijną o Miłosierny Samarytaninie dobrze zna, można spokojnie porównać bohatera tej alegorii do współczesnego biznesmena, który udał się w drogę w interesach. Na drodze spotkał poturbowanego i ledwo żywego człowieka, tylko on pomógł mu, oczyścił jego rany i zabrał go do gospody, jednym słowem uratował Mu życie. Oddał go w dobre ręce, ale nie przerwał swojego zadania do wykonania, pojechał dalej w swoich interesach, by w drodze powrotnej zwrócić należność pieniężną za poszkodowanego gospodarzowi. Tak i w naszym życiu, pragniemy osiągnąć cel naszego życia chrześcijańskiego, w codzienności życia pełnimy czyny miłosierdzia, ale one nas nie zatrzymują w naszej drodze do życia wiecznego. Nazywamy Matkę Marię- Śląską Samarytanką, pełniła dzieła miłosierdzia, które ją przybliżały do życia wiecznego, by na wieki cieszyć się wraz ze swoim Oblubieńcem szczęściem wiecznym i tego życzyła sobie i swoim siostrom. Jej się udało, a jak będzie z nami, jej duchowymi spadkobierczyniami?

Na Eucharystii były też obecna grupa starszych osób pod wezwaniem bł. Marii Luizy, która w każdy wtorek gromadzi się przy naszej parafii, obecnie z powodu remontu szkoły katolickiej w naszym klasztorze. Obecnie tą grupą zajmuje się s. Przełożona M. Kanizja Zaborowska. Próbują za wzorem Śląskiej Samarytanki wcielać posługę charytatywną w życie ludności węgierskiej i wspomagają potrzebujących. Nie zabrakło też Członkiń Wspólnoty Apostolskiej Św. Elżbiety.

15 listopada zostałyśmy zaproszone na Słowację do Rad, gdzie obchodzono rocznicę 375. rocznicę męczeństwa nowicjusza franciszkanów konwentualnych Sługę Bożego Stefana Eliasza Iglódy i Towarzyszy, na które przybył generał Fr. Marco Tasca OFM Conv., polski prowincjał O. Jarosław Zachariasz OFM Conv. wraz ze współbraćmi oraz słowacki kustosz wraz z współbraćmi. Razem uczestniczyliśmy w Eucharystii, uroczystej procesji oraz poświeceniu odnowionych ruin murów klasztoru i kościoła, a także upamiętniającej to wydarzenie tablicy pamiątkowej oraz wystawie na temat męczenników franciszkańskich. Rad jest to mała miejscowość, w której zamieszkują zarówno Węgrzy jaki i Słowacy, dawniej te tereny należały do Węgier. Posługuje tam ksiądz Proboszcz Roland Bőör, który jest Węgrem, ale urodził się na terenach dzisiejszej Słowacji. Posługuje zarówno dla Węgrów jak i dla Słowaków.

16 listopada na filii naszej parafii w Vajdacska brałyśmy udział w odpuście parafialnym w małym kościółku pw. Św. Elżbiety Węgierskiej wybudowanym w roku jubileuszowym 800-lecia Urodzin Księżnej Turyngii i upamiętniającym to właśnie wydarzenie. Na co dzień nasze siostry posługują na terenie tej miejscowości wśród dzieci i młodzieży w pobliskiej szkole oraz w kościele prowadząc Liturgię Słowa oraz wspólne modlitwy dla chętnych wiernych.

Zeszłego roku sarospatacka bazylika otrzymała dofinansowanie pieniężne z Unii Europejskiej na elewację oraz odnowienie oratorium. Na początku bieżącego roku rozpoczęto prace remontowe i tak już w listopadzie widać piękne, kilkumiesięczne efekty pracy. Dlatego też 17 listopada obchodząc dzień narodzin dla nieba Św. Elżbiety, mogłyśmy podziwiać pięknie odnowione oratorium wraz z witrażem ukazującym scenę z Jej życia. Była krótka prezentacja i konferencja z artystami, którzy wyjaśnili swoja koncepcję i pokazali plany kolejnych witraży w naszej bazylice związanych z życiem Świętej z rodu Arpadów.

Szkoła katolicka Św. Elżbiety również wygrała konkurs na ulepszenie i odnowienie. Musiała związku z wymianą ogrzewania, opuścić budynek w trakcie roku szkolnego i od listopada do czerwca dzieci i młodzież (w szkole liczy 400 uczniów i 40 nauczycieli) uczą się na plebanii, w starym klasztorze po Siostrach Szarytkach oraz w szkole muzycznej. Nasz budynek, który miał być przeznaczony dla gości wynajmujemy na biura dla personelu szkoły. Dzieci i nauczyciele dobrze się czują pod opieką Św. Elżbiety w nowych miejscach (wszystkie te budynki znajdują się przy kościele i klasztorze, na jednej ulicy Św. Elżbiety), jest ciasno , ale bardzo rodzinnie. Zaś nasza ulica bardzo ożyła.

We wtorek 18 listopada obchodziliśmy 7. rocznicę nadania tytułu Papieskiej Bazyliki Mniejszej kościołowi parafialnemu z Sarospatak, na którą przybył burmistrz wraz z Radą Miasta.

W środę 19 listopada obchodziliśmy uroczystość liturgiczną Św. Elżbiety. Z samego rana od 7.00 godziny była adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 10.30, potem Msza Święta w dwóch językach z pielgrzymami napływającymi z Węgier i Słowacji. W szkole katolickiej odbywał się w tym czasie dzień skupienia z okazji święta patronalnego. Dzieci rozważały tajemnicę Sakramentu Chrztu, nawiedziły miejsce chrztu Św. Elżbiety tzw. Rotundę- ruiny średniowiecznej kaplicy zamkowej, prawdopodobne miejsce chrztu Świętej oraz rozdawali w wyznaczonych punktach miasta wykonane róże, które stały się symbolem tej życzliwości i miłości do każdego człowieka, którą zasiała urodzona w Sarospatak Księżna. Po obiedzie był koncert ewangelizacyjny, a w godzinach popołudniowych odbyła się procesja ze świecami do zamku, następnie Msza Święta w kaplicy zamkowej.

Pełne zadumy nad tymi dniami, dziękujemy Dobremu Bogu za możliwość przeżywania tak bogatej Uroczystości Św. Elżbiety w mieście Jej urodzenia. To piękne, że w sercach tylu ludzi żyje duch Świętej Elżbiety i tak ważny jest Jej kult, bez względu na wyznanie. Uwielbiałyśmy Boga za dar Jej życia, życia Matki Marii i charyzmatu naszego Zgromadzenia. Oddawałyśmy wszystkie radosne, ale też smutne i trudne sprawy, aby nam tak bliskie Święte wypraszały wszelkie potrzebne łaski u Ojca Niebieskiego. Niechaj Duch Twój Święta Matko Elżbieto żyje w sercu każdej Twojej Duchowej Córki!

s. M. Zuzanna Kaudyk

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE