Menu

Od grobu św. Wojciecha misjonarze wyruszają Wyróżniony

Od grobu św. Wojciecha misjonarze wyruszają

Od grobu św. Wojciecha misjonarze wyruszają z misją ewangelizacyjną w różne zakątki świata… Wręczenie krzyży misyjnych miało miejsce 26 kwietnia 2015r. podczas uroczystej Mszy odpustowej ku czci św. Wojciecha – biskupa, misjonarza, męczennika.

Przed Mszą Św. zgromadziliśmy się wspólnie przy kościele pw. św. Michała Archanioła, gdzie rozpoczęła się uroczysta procesja ulicami miasta, w której relikwie św. Wojciecha, innych świętych i błogosławionych przeniesiono ze Wzgórza Zbarskiego na plac u stóp katedry, gdzie rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem Prymasa Węgier kard. Péter Erdö, który w homilii podkreślał, że Kościół musi w jasny sposób przekazywać Chrystusowe dziedzictwo, także w dzisiejszym skomplikowanym świecie. „Musimy bez lęku proponować Dobrą Nowinę Chrystusa, a w szczególności Jego wymagającą, ale i pociągającą naukę o małżeństwie, tak jak czynił to w charyzmatyczny sposób święty Jan Paweł II, słusznie nazwany Papieżem Rodziny” – mówił kard. Péter Erdö. Wskazał także na postać św. Wojciecha, jako wspólnego patrona ludów tej części Europy. Mówił: "Nie tylko Gniezno, Polska rozpoznają w Świętym Wojciechu swojego patrona, także Niemcy, Czechy, Węgry i inne państwa naszego regionu. Dlatego mamy nadzieję i o to prosimy, aby Święty Wojciech został ogłoszony patronem Europy środkowowschodniej". Tradycyjnie podczas liturgii Prymas Polski wręczył przedstawicielom młodzieży księgę Pisma Świętego, życzył, aby z radością i odwagą głosili Ewangelię. Natomiast nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore poświęcił i nałożył krzyże misyjne duchownym i świeckim misjonarzom, którzy od grobu Świetego Wojciecha wyruszają z misją ewangelizacyjną w różne zakątki świata.

Krzyże misyjne otrzymało ponad 30 osób: kapłani diecezjalni, zakonnicy i siostry zakonne oraz misjonarki świeckie. Wśród nich znalazły się nasze Siostry Elżbietanki: Siostra Maria Sebastiana Romanek (prowincja toruńska) i Siostra Maria Wiktoria Goska (prowincja katowicka). Nasze Siostry pojadą do Tanzanii, natomiast Siostra Maria Paulina Kucia (prowincja warszawska) wyjedzie do Paragwaju. Misjonarze i misjonarki będą pracować m.in. w: Boliwii, Kamerunie, Tanzanii, Botswanie, Zambii, Belize, Sierra Leone, na Kubie, Jamajce, Madagaskarze, w Czadzie, Burundii, Dzibuti, Paragwaju, Kongo i Etiopii. Abp Migliore mówił do misjonarzy i wszystkich zgromadzonych na wzgórzu: „Wręczenie krzyży misyjnych w dzisiejszych czasach ma głębokie i zobowiązujące znaczenie. Wiele się słyszy jak w różnych zakątkach świata pojawiają się postawy gwałtowne, brutalne; jak nieludzko traktowany jest krzyż. Wy jesteście przygotowani do dawania takiego świadectwa" – mówił do misjonarzy abp Migliore. Podziękował im również za „miłosierną gotowość” poświęcenia części, a nawet całego życia pracy na misjach. Nuncjusz dodał: "Przekazując wam krzyż towarzyszymy Wam naszą solidarnością, modlitwą i chrześcijańskim świadectwem."

Obrzęd wręczania krzyży misyjnych ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to Papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r. 18 lat później, w 1997 r., podczas drugiej wizyty Papieża Polaka u grobu Świętego Wojciecha ceremonię powtórzono. Rok później, dzięki inicjatywie abp. Henryka Muszyńskiego, weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych. Świętowojciechowe obchody zakończyły się po południu II Nieszporami o Świętym Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej.

S. M. Piotra

Zobacz zdjęcia

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE