Menu

„Ekspertki od Bożego Miłosierdzia” w Tbilisi Wyróżniony

„Ekspertki od Bożego Miłosierdzia” w Tbilisi

W dniach od 7 do 9 kwietnia 2017 r. miałam radość towarzyszyć Matce Generalnej M. Samueli w odwiedzinach naszych Sióstr posługujących przy Caritasie w Tbilisi.

Podczas tegorocznych odwiedzin nie miałyśmy możliwości zobaczyć bezpośrednio jak wygląda codzienna posługa Sióstr, ponieważ były to dni wolne od pracy. Razem z Siostrami przeżywałyśmy Niedzielę Palmową i uczestniczyłyśmy we Mszy św. na którą przybył także Pan Ambasador Polski w Gruzji – Pan Mariusz Maszkiewicz.

Papież Franciszek podczas spotkania ze wspólnotami zakonnymi w Korei 16.08.2014 r. powiedział: „Niezależnie od tego, czy charyzmat waszego instytutu jest bardziej nakierowany na kontemplację czy też na życie czynne, macie być „ekspertami” od Bożego Miłosierdzia właśnie przez życie we wspólnocie.” O tym, w jaki sposób nasze Siostry w Tbilisi starają się być „ekspertami Bożego miłosierdzia” usłyszałyśmy od osób, z którymi się spotkałyśmy, ale także z relacji Sióstr, które podzieliły się z nami przeżyciami związanymi z posługą wśród najbardziej potrzebujących. Siostry posługują wśród chorych i ubogich, dla których ważna jest nie tylko pomoc materialna, ale także obecność i zwrócenie na nich uwagi przez kogoś, kto ich wysłucha, pocieszy, wesprze dobrym słowem, radą, życzliwym spojrzeniem i uśmiechem.

Dnia 4 marca br. minęło już 11 lat od kiedy nasze Siostry spełniają elżbietańską posługę w Tbilisi. W ciągu tych lat, Siostry zawsze były zaangażowane w realizację projektów Caritasu. Jedna z Sióstr – Siostra M. Dawida, spełnia posługę pielęgniarki i zgodnie z naszym charyzmatem każdego dnia wychodzi do chorych, którzy ze względu na zły stan zdrowia przebywają w swoich mieszkaniach. Często są to osoby tak obłożnie chore, że nie mogą samodzielnie wstać z łóżka.

Siostra M. Monika przed południem pomaga w przygotowaniu i wydawaniu posiłku – obiadu w stołówce dla ubogich. Natomiast po południu, pracuje ona w domu dziennego pobytu dla osób starszych „Harmonia”, gdzie posługuje jako pielęgniarka i pomaga w organizowaniu dla nich różnych zajęć. Przybywające do „Harmonii” osoby, pozostają tam tak długo, jak jest to możliwe. Zwłaszcza zimą przychodzący ubodzy cieszą się, że mogą przebywać w ogrzanych pomieszczeniach, a nie w swoich zimnych mieszkaniach. Poza tym, dla tych osób ważne jest także spędzanie czasu z innymi osobami, a nie w samotności.

Siostra Przełożona M. Bernarda przez kilka lat pracowała w Domu Dziecka prowadzonym przez Caritas, ale w ostatnich latach - w związku z nowymi wymaganiami prawa państwowego - został on przeorganizowany. W związku z tym została ona zaangażowana w realizowanie innego projektu i pracuje wśród wolontariatu. Obecnie Siostra Przełożona M. Bernarda pomaga w punkcie wydawania odzieży osobom ubogim, a także gotuje zupę dla bezdomnych. Dla niektórych osób, obiad w Caritasie jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia i dlatego tak ważne jest to, aby ta działalność i posługa Sióstr były kontynuowane.

Dzięki Dobrodziejom, ludziom o wrażliwym i ofiarnym sercu, Siostry poza godzinami pracy pomagają także ubogim dzieciom, młodzieży, osobom starszym i chorym, kupując i ofiarując im to, co jest konieczne do życia: jedzenie, ubranie, lekarstwa, pampersy, butle gazowe, aby mogli sobie przygotować coś ciepłego do jedzenia. W miarę możliwości, Siostry kupują dla nich także drewno na opał do ogrzania mieszkań, zwłaszcza zimą i starają się świadczyć miłosierdzie względem wszystkich potrzebujących, nie zwracając uwagi na narodowość, czy wyznanie. Tak, jak nasze Matki Założycielki służą one Bogu w osobach chorych i potrzebujących mając na uwadze słowa Chrystusa: „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Biorąc pod uwagę pragnienie kontynuowania przez nasze Siostry elżbietańskiej posługi wśród najbardziej potrzebujących w Gruzji, ogarniamy je modlitwą, w której prosimy Miłosiernego Boga o wszelkie potrzebne łaski dla Sióstr, aby inni patrząc na nie mogli mówić, że naprawdę są „ekspertkami Bożego Miłosierdzia”.

Siostra M. Anna Barełkowska
sekretarka generalna

 

Zobacz zdjęcia

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE