Menu

Relacja ze Szwecji Wyróżniony

Relacja ze Szwecji

W dniach od 22.06. do 29.06.2018 dane mi było towarzyszyć Przewielebnej Matce Generalnej M. Samueli Werbińskiej w podróży do Szwecji.

Szwecja to przepiękny, zielony kraj, z mnóstwem wysp i jezior, ale też wszędzie wokół widać skalne podłoże. Przychodzą mi na myśl słowa Pana Jezusa o domu zbudowanym na skale (por. Mt 7,21). Jednak współcześnie Szwedzi uchodzą za jeden z najbardziej zsekularyzowanych narodów na świecie, a katolicy w społeczeństwie stanowią niewielki procent.

Siostry Elżbietanki posługują w Szwecji od 152 lat. Obecnie na dwóch placówkach: w Bromma i Stäket.

W Bromma Siostry pracują w jedynym w Szwecji katolickim domu dla osób starszych, w ambulatoryjnej pielęgnacji chorych, w zakrystii, w biurze parafialnym i katechezie. W czasie naszego pobytu spotkałyśmy się też ze Wspólnotą Apostolską Św. Elżbiety.

Posługa Sióstr w Szwecji, ich zaangażowanie i poświęcenie dla chorych i potrzebujących jest ogromna, a widok habitu jest dla wszystkich świadectwem. Niewielu ludzi rozpoznaje Siostry jako oblubienice Chrystusa, ale habit zawsze budzi ciekawość i zaufanie. Stąd Siostry poprzez strój świadczą o istnieniu Boga i przypominają o Nim. Ze wszystkimi, którzy okażą odrobinę chęci i zainteresowania Siostry chętnie podejmują dialog. Swoją ogromną otwartością i cierpliwością zachęcają wielu do rozmowy o Bogu.

W Stäket mieszkają Siostry od 2010 roku. Posługują w zakrystii kościoła parafialnego, ale jest to też okazja do spotkań z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania czy z dziećmi przygotowującymi się do Pierwszej Komunii św. Od kilku lat Siostry organizują i uczestniczą w pielgrzymce z odległego kościoła parafialnego do kaplicy Sióstr.

Wydaje się, że praca w zlaicyzowanym środowisku, jest pracą na ugorze. Jednak przez cierpliwość i czas nawet na ugorze mogą wyrosnąć piękne kwiaty i wydać dobre, piękne owoce.

Kochanym Siostrom życzymy wiele wytrwałości, radości i cierpliwości w posłudze dla ludzi, których Pan stawia na ich drodze.

S.M. Anna Hałabis
ekonomka generalna

Zobacz zdjęcia

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE