Menu

Pierwsza Profesja Zakonna na Ukrainie Wyróżniony

Pierwsza Profesja Zakonna na Ukrainie

Nasze Siostry w Czornomorsku - mieście położonym nad Morzem Czarnym - posługują już ponad 10 lat.

Obowiązki Przełożonej wspólnoty pełni Siostra M. Adriana. Siostry w Czornomorsku pracują głównie przy parafii: w zakrystii, prowadzą katechezę, przygotowują dzieci do I Komunii św., zgodnie z charyzmatem służą osobom chorym, biednym, najbardziej potrzebującym. Ważną częścią posługi Sióstr jest praca, w ramach wolontariatu, w szpitalu. Poza tym Siostry przyjmują grupy dzieci i młodzieży na odpoczynek, na różnego rodzaju spotkania, umożliwiają, rodzinom oraz różnym grupom odprawienie rekolekcji. Siostry posługujące na Ukrainie spotykają się z wielką życzliwością ze strony tamtejszej ludności oraz parafian. Ksiądz Proboszcz wyraził swoją wdzięczność i dziękował bardzo za obecność Sióstr w parafii, za ich gorliwą i bezinteresowaną posługę.

Na nasze siostrzane spotkanie przybyły do Czornomorska również Siostry ze Wspólnoty w Czerwonogradzie, by uczestniczyć w uroczystości pierwszej profesji zakonnej naszej nowicjuszki Siostry Miriam, pochodzącej z Ukrainy, która formację nowicjacką odbyła wraz z 9 innymi nowicjuszkami w Puszczykowie.

Uroczystość złożenia pierwszych ślubów, która miała miejsce dnia 27 sierpnia, była najważniejszym wydarzeniem podczas naszego pobytu na Ukrainie i dla wszystkim była głębokim przeżyciem. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Mateusz - Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a śluby przyjęła Przełożona Generalna M. Samuela. W Uroczystości wzięła udział rodzina, znajomi naszej Siostry Miriam, siostry oraz parafianie. Ksiądz Proboszcz w homilii - nawiązując do słów Jezusa z niedzielnej Ewangelii skierowanych do uczniów: „A wy za kogo Mnie uważacie” – zwrócił się do Siostry Miriam słowami: A Siostra za kogo uważa Chrystusa w swoim życiu, powołaniu, wspólnocie? Kim jest dla Siostry Jezus? Kontynuując homilię Ksiądz Proboszcz zaznaczył, że Chrystus pragnie Siostrze dziś powiedzieć, że zawsze będzie z Siostrą i przy Siostrze, zwłaszcza wtedy kiedy będzie ciężko, kiedy na drodze stanie krzyż. Niech Siostra go nie odtrąca, ale z wiarą go niesie i będzie zawsze wierna Chrystusowi, a wtedy zobaczy, że jest szczęśliwa. Musimy pamiętać, że Pan Bóg pisze prosto po krzywych czasami liniach naszego życia”. Po dziękczynieniu, Siostra Neoprofeska podziękowała Panu Bogu za dar powołania, Rodzicom za dar życia, miłość i wychowanie w wierze oraz Rodzinie zakonnej za przyjęcie jej do Zgromadzenia oraz za wszelką troskę i formację.

W czasie naszego pobytu Matka Generalna M. Samuela powierzyła Siostrze M. Oksanie Ponidzelskiej obowiązki Mistrzyni Junioratu i ogłosiła, że Siostra Miriam swoją formację będzie kontynuować w Czerwonogradzie.

Spotkanie wszystkich Sióstr pracujących na Ukrainie, wspólne przeżycie Uroczystości pierwszej profesji było dla wszystkich wielką radością i zachętą do patrzenia z wiarą i nadzieją w przyszłość. Jesteśmy wdzięczne Panu Bogu za każde powołanie, za wszelkie dobro, jakie dzięki - ponad dziesięcioletniej posłudze naszych Sióstr w Czornomorsku - dokonało się już na ziemi ukraińskiej. Dziękujemy Kochanym Siostrom za wspólnie spędzony czas, za otwartość serc na potrzeby innych oraz za piękne świadectwo życia oddanego całkowicie Bogu. Powierzamy dobremu Bogu wszystkie intencje Kochanych Sióstr i prosimy o dar nowych powołań, o siły i obfitość Bożego błogosławieństwa na niełatwą posługę na Ukrainie.

Siostra M. Paula Zaborowska
radna generalna

Zobacz zdjęcia

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE