Menu

Boże Narodzenie w Boliwii Wyróżniony

Boże Narodzenie w Boliwii

Boże Narodzenie w Boliwii Większość mieszkańców Boliwii stanowią katolicy. Dzięki temu zwyczaje związane z okresem Bożego Narodzenia w tym kraju są niezwykle silne i widoczne.

Wyjątkowością przeżywania świąt w tym państwie Ameryki Łacińskiej pragnę podzielić się z Siostrami, opisując zwyczaje w czasie adwentu i oktawy Bożego Narodzenia. Różnice w celebracji tych świąt w Boliwii są dla nas bardzo zauważalne. Trzeba być z nimi blisko i uczyć się przeżywania i przygotowania swojego serca przez czas adwentu na Narodzenie Jezusa.

Boliwia posiada 2 strefy klimatyczne: tropik, gdzie przez cały rok jest gorąco i wilgotno, a temperatura nie spada poniżej 20 stopni, więc nie wyczekuje się tu śniegu, który tak bardzo kojarzy się Polakom z narodzeniem Dzieciątka Jezus. Z kolei w Strefie Andyjskiej górskiej nie jest tak gorąco, ale św. Mikołaj też nie przyjeżdża na saniach.

Dzieci w Ameryce Łacińskiej w grudniu mają wakacje, więc mają dużo czasu aby w parafii przygotować się do świąt. Prowadzi się katechezy bożonarodzeniowe, dzieci wykonują żłóbki do swoich domów, dekoracje świąteczne i uczą się kolęd. Jedną z bardziej wyrazistych tradycji jest 9-dniowa nowenna która rozpoczyna się 16. grudnia. To bezpośrednie przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Wielu ludzi uczestniczy w tych specjalnych nabożeństwach zarówno w kościele parafialnym, licznych kaplicach na terenie parafii, jak również w domach prywatnych. ’’Posada”, tak się nazywa celebracja adwentowa, którą się wyśpiewuje w drodze idąc do rodziny. Ma ok. 20 zwrotek i opowiada historię zbawienia od Adama do narodzenia Jezusa. Dzieci przy akompaniamencie swoich typowych instrumentów z radością śpiewają i odwiedzają domy. Przebierają się za Maryje, Józefa i chór aniołów albo idą z figurkami. To nabożeństwo celebruje się po Mszy św. Na koniec, gospodarz częstuje słodyczami. W każdym rejonie Boliwii wygląda to troszeczkę inaczej ale sens jest ten sam.

Nowenna gromadzi przede wszystkim dużą grupę dzieci, ale nie tylko. Jest to dobra okazja do tego, aby zbliżyć wiernych do Kościoła. W każdym domu oraz zakładzie pracy w sklepach można zobaczyć że organizuje się też specjalne miejsce, w którym umieszcza się Dzieciątko Jezus. Szczególnie przed Świętami Bożego Narodzenia ludzie przynoszą figurki Małego Jezusa do kościoła, aby je poświęcić – i kontynuują to na każdej Mszy św., co oznacza dla nich, że Jezus przynosi do domu błogosławieństwo, dlatego każda osoba posiada swoje dzieciątko - piękny to dla nas zwyczaj.

Jedna chora, którą odwiedzamy z Komunią św., ma figurkę, która ma już 100 lat i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W tym okresie rozpoczyna się również śpiewanie kolęd. Jeśli chodzi o kolędy, to w większości, mają one charakter raczej piosenek świątecznych, nie są tak piękne i teologiczne jak w Polsce, ale za to bardzo melodyjne. Piękne jest to, że w Boliwii, jak i w każdym państwie Ameryki Łacińskiej, czy w Peru, Ekwadorze, Argentynie, czy w Paragwaju, śpiewane są te same piosenki. Dużo obcokrajowców mieszka na terenie Ameryki ale jeden język kastellano łączy nas w oddaniu chwały Panu i wraz z Aniołami możemy wyśpiewać w tych świątecznych dniach Gloria al Dios en el cielo.

24. grudnia, czyli w dzień Wigilii nie ma tradycji wyczekiwania pierwszej gwiazdki, rodzinnej, sentymentalnej wieczerzy wigilijnej oraz łamania się opłatkiem. Świętowanie w Boliwii rozpoczyna się wieczorem od 21.00. w kościołach celebruje się Mszę św. nazywaną ,,Misa de Gallo”, co znaczy „Msza o pianiu koguta”. Celebracja ta gromadzi wielkie rzesze parafian, także tych, którzy nie uczestniczą regularnie we Mszach św. niedzielnych. A na peryferiach miast, w górach czy w kaplicach, odprawia się celebracje już wcześniej.

Podczas tej mszy dzieci wraz z katechistami i z siostrami przygotowują krótką inscenizację bożonarodzeniową aby w sposób bardziej realny wyrazić ten cud narodzin Zbawcy. Po Mszy św. mieszkańcy rozchodzą się do domów na uroczystą kolację, na której obowiązkowo musi pojawić się indyk i kaczka. Rozpoczyna się świętowanie w gronie rodziny oraz znajomych. O północy wystrzały petard i fajerwerków na cześć narodzenia Jezusa, prawie jak w Nowy Rok. Tak w Boliwii przeżywa się urodziny, więc to czynią również w noc narodzin Jezusa. Ludzie z Ameryki Łacińskiej, czyli Latynosi, są niezwykle uczuciowi i lubią zabawę. Radość ze świętowania Narodzenia Pańskiego da się odczuć na każdym kroku! Tak to pobożnie trwa aż do 6. stycznia - do świętowania Trzech Króli, gdzie organizuje się spotkania dla dzieci i obdarowuje się je prezentami, ponieważ to one symbolizują obecność Jezusa. Nastepnie przychodzi czas karnawału, czyli tańce i muzyka.

Pozdrawiając z Boliwii życzymy, aby Święta Bożego Narodzenia były czasem refleksji nad wielką tajemnicą wcielenia Słowa Bożego oraz bliskości Boga, który rodzi się w naszym sercu. Niech Dziecię Jezus błogosławi w codziennych troskach naszego życia i we wszystkich dniach Nowego Roku .

S.M. Violeta Nica

Zobacz załączone zdjęcia

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE